MY GAMER PC (Desktop PC)
Processor: | AMD Ryzen™ 7 7800X3D |
Memory: | G.SKILL Trident Z5 2x16 GB (32 GB) DDR5 6000MHz (CL30) |
Videocard: | ASRock Radeon™ RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC |
Op. system: | Windows 11 Pro |
Motherboard: | ASRock B650 Pro RS |
Store device: | HDD: Western Digital 1TB EZEX / SSD: KINGSTON 240GB SA400S37 | KINGSTON NV1 M.2 2280 NVMe 500GB |
PC Case: | Zalman Z7 Neo (4x120mm Zalman RGB Led + 1x120mm ARCTIC P12) |
Power supply: | FSP Hydro M Pro 800W |
Monitor: | Acer Nitro XV272UKV (27' 1440p 170Hz 1ms) |
Keyboard: | HAMA Urage Exodus Macro II |
Mouse: | Acer Predator Cestus 310 |
Others: | Processzor hűtő: ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Fejhallgató: Sennheiser EPOS GSP 500 |
Changelog: | Tervben: RDNA 5 flagship...ha egyáltalán lesz, illetve Zen6 X800X3D (2026 környéke, addig marad minden így.) |
In use: | 2016. 06. - |
Refreshed: 2024. 08. 07. |
Comments: 157
Please login to post a comment.
Komoly gép, gondolom hasít rendesen.
Nekem nem csak játékra kéne, és azok sem ennyire erőforrásigényesek, bár a Star Wars: Outlaws-t kipróbálnám. Viszont sokat kell videókat és audiókat renderelni. Ehhez szerinted jó a 7800X3D, vagy inkább 7700?
Semmi gond, csak viszont máskor inkább kérdezd meg az illetőt, hogy felhasználhatod e az ő által kreált digitális tartalmat legyen az bármi. 😀
Btw. ma kezdődik a FarmCon 10.00-kor, lesz sok új infó ma is, remélem a talaj deformációról is lesz most már valami.
Igen ma farmcon! kiváncsi vagyok milyen lesz a talaj deformáció, de nem gondolom hogy olyan nagy duranás lesz sajna :( erre a 2009 óta építkező motora nagyon sok minden nem tudnak csainálni!
Csak érdklődés szintjén: hogyan alakulnak a proci órajelei? Mennyire szokott beállni terhelés alatt?
4.8 körülire szokott eljutni a boost általában, a legmagasabb amit valaha láttam a TW Warhammer III alatt volt, 5.050.
Az egyetlen gondom szimplán a technika fejlődéséből ered, tapasztalataim alapján nagyjából egy 100-120 FPS-ig képes hozni egy jó, konstans teljesítményt, felette már szűk keresztmetszetet jelent és visszafogja a kártyát jelentősen. Ez főként a AAA singleplayer játékoknál érzékelhető, ott is a 2021-22 utáni daraboknál, meg természetesen a sokszereplős online játékoknál is, amelyeknek alapból magas a gépigénye és mellé még több tucat ember netcodját is össze kellene ollózni valahogy. ( Pl. Grey Zone Warfare).
Mindenképpen X3D proci lesz az utódja, arra van leginkább szükségem. Majd látom, hogy alakulnak az árak, illetve a működésük. Ha sikerült megoldani 9900X3D-nél azt ami a 7900X3D legnagyobb hibája volt, tehát, hogy elég inkozisztens módon tudta csak a V-Cache-t használni játékok alatt ami miatt sokszor a 800X3D-vel szemben is elfeküdt akkor lehet behúzom a 9900X3D-t majd, a 12 magnak örülnék, de ha nem hoz annyival többet mint a 9800X3D miközben jelentősen drágább lesz akkor marad a kisebbik.
Kártya fronton változást sajnos nem tudok eszközölni mert ha minden igaz az AMD csak a közép kategóriáig fogja kinyújtani az RDNA 4-et, ami sanszos, hogy lassabb lesz mint az XTX, de legjobb esetben is csak maximum azonos. Szóval marad a várakozás az RDNA 5-re, annak már valszeg a középkatja is komolyabb sebességet fog képviselni mint az XTX, de hátha lesz belőle high end is. (Ha pedig nagyon kell majd a többlet erő a 25-26-os esztendőkre az 5080 mindig ott lesz mint opció, csakhát nincs kedvem támogatni egy olyan céget, akinek az a piaci réteg lett az utolsó szempont amire feltudták építeni az egész vállalkozásukat az elmúlt évtizedekben)
Az nvidia -val szembeni aggályaidat ha akarom megértem, de én nem vagyok ennyire kritikus a témában. Ha a döntésük és politikájuk azzal is járna, hogy romlik a terméktámogatás és megszűnik az innováció, akkor én is ágálnék ellenük, de mivel itt csak arról van szó, hogy a gamer piac nem primér a vállalati struktúrában a gépi tanulással szemben, azzal teljes mértékben együtt tudok élni. Nem lesz rosszabb a GeForce, csak olcsó nem lesz. Emellett ez pozitív hatással lehet a többi gyártóra, amiből mi vásárlók profitálhatunk. Amint felnő az AMD az nvidia szintjére feature -ök és technológiák tekintetében boldogan veszek AMD VGA -t az elsődleges gépembe is, vagy akár intelt, ha ők jutnak el idáig.
Egyébként alapvetően nagyon érdekes a jelenlegi piaci helyzet a nagy chiptervezőknél, az AMD brutális hadjáratban van minden fronton, az intel keresi a helyét és jövőjét, az nvidia pedig Tesla / Space X vonulatokat vesz fel, miközben a Qualcomm (pontosabban az ARM tervezők jó része) csendes gerilla hadjáratban készül bevenni a hordozható gépek piacát az X86 gyártóktól. Kimondottan érdekes idők elé nézünk jelenleg 🙂 .
Mindent amit lehet (hálistennek még eddig mindent) egyszerű, normál raszterizációs megoldással próbálom futtatni, tehát szimplán csak natívban. Ebből adódik, hogy számomra teljesen felesleges funkció a DLSS, a felskálázás, az RT és miegymás. Engem a natív megjelenítés érdekel mert azt fogom használni, így teljesen felesleges kifizetnem ezeknek az extráknak a felárát.
Ez picit olyan mintha bemennék az autószalonba és a kereskedő azt mondaná, hogy ez az X modell amit én akarok csak úgy elérhető, hogy kérem bele az elektromos napfénytetőt és a kormányfűtést is. Ez mind olyan opció amit soha nem használnék de rákényszerítenek, hogy fizessem ki. Ezért inkább átmegyek a szomszédba a másik márkakereskedésbe és látom, hogy van egy olcsóbb hasonló modell amit előzőleg szerettem volna, pontosan kitudja elégíteni az igényeket amiket előzetesen támasztottam a másikkal szemben is, csak a különbség az, hogy itt nem kényszerítenek rá a napfénytetőre, ezért eltudom hozni olcsóbban. Arról nem is beszélve, hogy valamiben még jobb is, mert nem 16 liter a tankja hanem 24, és lehet csak napi 30km-et megyek vele és a 16 se fogyna ki soha, de mivan ha évek múlva azt mondom, hogy kocsival megyek el nyaralni külföldre és akkor álljak meg mindig tankolni mert mindjárt kifogy a 16 liter?
Hogy kicsit specifikusabb témát is említsek, mióta felfedeztem magamnak az NV Reflex és AMD AntiLag használatát azóta nem tudok semmit ilyen megoldások nélkül játszani, annyira hozzá szokott a szemem a minimális input laghoz. A Reflex nagyon jól működik, szinte 0.x-re sikerül redukálnia az inputot... csak hát korlátozottan elérhető, attól függ az adott játék támogatja e. Ezzel szemben az AntiLag nem annyira durván hatékony, 2.0 ms alá nem igazán lehet vele bevinni az inputot, ellenben mindenhol IS működik, még a kib*szott Minecraftban is. A 170Hz kijelzőm ha ki is van használva alapesetben, segítség nélkül olyan 6-8ms között tartja az inputot, és az AntiLag még így is felezi 2-3 közé, és inkább működjön mindenhol a 2-3, mint csak ritka esetben a 0.x-2, főleg, hogy nem ritkán játszok indie
játékokkal melyeket nem támogat senki, így ez egy egyértelmű fegyvertény nekem a Radeon mellett.
Az Adrenalint már meg sem említem a GF XP / CP-vel szemben, egy helyen tudom kezelni a gépem összes beállítását (értelemszerűen kivéve ami BIOS köteles) egy jól működő, nem bugos panelen.
Tényleg nem Radeon fanboy vagyok, a legkevésbé sem, jelentősen több GeForce kártyám volt már életem során mint piros, csak számomra az RDNA 2 és az akkor vásárolt 6800 XT-m óta most egy olyan fázisban vagyok ahol meggyőzőbb számomra ez az oldal mint a másik, mert jobban ráéereztek a fejlesztésekkel és funkciókkal, hogy mi az ami kell nekem és amiért hajlandó vagyok kinyitni a pénztárcámat.
Pontosan eimatt a RT is fontos nekem, és én nem látom fölösleges extrának, mert jól látható, hogy a hagyományos megoldások lassan látványos korlátokba ütköznek és hasonló képminőség mellett nem lesznek olcsóbbak hardverigény tekintetében. Az első RTX GPU bejelentése idején én is csak ingattam a fejem, hogy egy teljesen felesleges, tranzisztor és erőforráspazarló technológia kerül felvételre, de ha nem kezdjük el időben a fejlesztést, akkor megrekedünk egy ponton. A DXR akkor már közel készen volt. A felskálázókra itt visszatértve, én ezeket is szükségesnek látom a továbblépéshez. A technológia fejlődése lelassult és megdrágult, valahol kell a kompenzáció. Szerintem a jövőben eleve ebbe az irányba fog eltolódni a grafika, erőből csak egy alapvető keretet számol majd a rendszer, a részleteket viszont majd AI hozza képkockánként.
A latency csökkentő eljárásokat én is nagyon élem, főleg ha RT és felskálázás is dolgozik a háttérben. A latency probléma viszont dettó nem mai téma, elég ha a Skyrim -re gondolok, megfájdulnak az agyi szinapszisaim. Ahhoz a játékhoz rendesen hozzá kellett szoknom minden egyes alkalommal, amikor kihagyás után játszottam vele újra. Vagy vegyük akár a V-Sync -et, az önmagában akkora latency ballasztot hoz, hogy képes játszhatatlanná tenni egy játékot.
Az Adrenalin vs. GeForce kezelőpanel vitában kezelőfelület terén egyértalműen az AMD kerül ki győztesen, de őszintén szólva nekem, aki megszokta az nvidia felületét, semmi gondom nincs. A Shadow Play is tökéletesen működik. Elviel készük az nvidia is egy átfogó panellel, bár erről régóta nem lehetett új híreket hallani.
A végén az a fontos, hogy megkapd azokat a funkciókat, amire neked szükséged van. Ha ezt az AMD hozza, akkor ők a nyerők, ha az nvidia, akkor ők. Az AMD raszteres ereje megkérdőjelezhetetlen, de ez részben taktikai kérdés is. A múltban sűrűn eljátszották a gyártók ezt a szerepcserét, a jelenben viszont simán elképzelhető, hogy az nvidia teljes mértékben beáll a saját szegmensvilágába és első körön leszarja, hogy mi zajlik körülötte a piacon, legfeljebb idővel reagál.
Ebben teljesen igazad van. Valamikor 2015-ben kezdték el szélesebb körben használni az AAA studiók a TAA-t. Előtte ugye más megoldások voltak és azok is jellemzően kombinálva. Pl. FXAA, MSAA, TXAA.
Ezekkel az volt a baj, hogy ugyan tudtak szép képet eredményezni, csak a mintavételt nagyon fel kellett tornázni ahhoz, hogy az emberi szem számára természetesek legyenek az élek. Talán az MSAA az, ami ezekből az OG megoldásokból a leghatékonyabb, de valami eszméletlen sebességcsökkenéssel jár a mai napig a legmodernebb GPU-kon is. Ott van pl. a GTA V amiben még nem volt temporal, az FXAA+MSAA-t tudod kombinálni, utóbbit egészen 8x-re fel tudod tornázni. Na ez még a 7900 XTX-emet is olyan szinten megterheli, hogy a szokásos 200 FPS-ből (ettől nem tud többet mert korlátozva van a Rage Engine) csinál egy 70-80-at. Az optimális beállítás az FXAA+4x MSAA, itt nem érzékelek ezzel a géppel sebességvesztést, viszont még mindig recésebbek a távoli élek, mint egy modern játéknál ami esetleg zavaró tud lenni ha nagyon arra fókuszálok. Basszus valamelyik nap kedvem támadt újra kijátszani a FarCry 3-at, első indításnál nem hittem el amit látok, nagyon gagyi hatása van a grafikának a villódzó élek miatt maximális grafikai beállítások után is, közvetlenül a FarCry 6 után játszva egyenesen fájdalmas volt, pedig húhú... 2012-ben mikor elsőnek indítottam a 3-at ott és akkor úgy gondoltam kész vége, a játékipar elérte a grafika csúcsát...
Na és erre a problémára érkezett a TAA megoldásként, alig jár sebességcsökkenéssel, ellenben a korábbi AA megoldások végtelen kombinációjánál és mintavételi szorzójánál szebb és természetesebb képet ad, konkrétan 0-ra redukálva a recés, villódzó éleket. Tényleg hatalmas találmány, lehet akármilyen részletes és nagyfelbontású egy textúra ha nincs TAA, vagy fordítva is igaz, lehet akármilyen low poly az art design, TAA-val az is szépnek fog hatni, mert egyszerűen az emberi szem számára az a legfontosabb, hogy természetes legyen a kép, tehát az élek nem mozognak.
De aztán itt is hamar jött a fekete leves, mert a TAA működéséből adódóan a mozgásban lévő képet implementációtól függően képes kisebb-nagyobb mértékben homályosítani. Ami engem személy szerint nagyon tud zavarni esetenként, pl. az RDR2 TAA-ja szerintem valami világi förtelem, na ott áldtam a jó istent mikor belerakták az FSR 2-őt a játékba.
Szóval összegezve a dolgot, én is támogatom a skálázók fejlődését és nem egy rossz irány, csak én nem FPS boosterként tekintek rájuk mert ha az Úr is úgy akarja mindig lesz pénzem új hardverre, hanem abból a szempontból érdekesek, hogy a TAA-t kitudják váltani egy olyan megoldással ami szintén 0 közeli recésséggel jár, de ellenben nem is homályosítja a mozgó képet. Ezt az elvárásomat tudják is hozni, a gond csak az, hogy viszont egyéb ghosting és miegymást okoznak, ami jelenleg még csöbörből vödörbe az én meglátásom szerint.
Szeretettel várom FSR-ből azt a verziót ami 0 rece, 0 homály, 0 ghosting, onnastól kezdve, hogy az a verzió megjelent nem is fogok soha többet ránézni a natív+TAA-ra, viszont addig marad ez image sharpening-el és ReShade-el megfűszerezve az elviselhetőség fokozása érdekében.
A CPU az ami már nem mindenhol képes felvenni a kártyával a tempót, rendszerint kihasználom a 170Hz monitort minden játékban, ergo fps cap nélkül játszok és 120 frame felett előjönnek tipikus CPU bottleneck tünetek, a kártya pedig alig pörög 60-70%-on.
2021-es a mobo+cpu+ram build része, DDR4-ből teljesen felesleges volt a 32GB játékra. Mai napig kevés olyan játék van aminek ne lenne elég 16, de ahol nem elég oda már a DDR5 sebességbeli előnye is kell.
Idén év végén vagy jövő év elején lesz upgrade ezen a téren, a Zen 5 X3D chipeket várom, szóval 9800X3D + 2x16G DDR5.
Sajnos nemhogy lesz, hanem már van is gond. 😀
A 11900 karcsú a jelenlegi kártyához, sok esetben erős CPU bottleneckel küzdök, de lassan cserés lesz az is.
Valszeg egy 14700K lesz a befutó 32G DDR5 RAM-al, aztán 2026/7-ig nem tervezek hozzányúlni.
https://gepigeny.hu/gpu/geforce-rtx-4080
Én mindenképpen az XT-t venném. 1080p-re rettentően overkill mind a két kártya, tökmindegy milyen CPU van mellette nem fogja tudni kihajtani, 1440p-n pedig lehet, hogy most éppen elég a 4070Ti 12G VRAM-ja de most kezdenek majd el szállingózni az only next gen játékok, szerintem hamar limites lesz.
Még csak azt sem tudom mondani, hogyha élsz-halsz az RT-ért akkor legyen a 4070Ti mert az RT játéktól függően elkér még pluszban 0.5-2 GB VRAM-ot, úgy meg aztán végképp nem elég. Az XT 20 gigája viszont igencsak future proof-á teszi. Arról nem is beszélve, hogy raszterizációban is gyorsabb valamivel.
S köszönöm az INTEL vs AMD kommented:)
esetleg tudnál válaszolni az ott feltett kérdésemre?
Persze, hát figyu józan paraszti ésszel gondolkodva ott is írtam, hogy nekem max ilyen 60 fokos volt eddig egy elég CPU igényes játék alatt a 11900 akkor gondolom a 10900 se lehet sokkal melegedősebb + amit te kinéztél az egy jóval komolyabb hűtő mint ami nekem van szerintem bátran megveheted, 80 fokig azt mondják a nagy okosok, hogy addig nincsen baj, tuti alatta maradnál csinálj vele bármit is. OC-hoz meg az azzal járó hőtermeléshez nem értek ha esetleg lenne ilyen szándékod is.
Nekem is volt 1070-em, EVGA FTW fajta, nagyon szerettem, talán mondhatom, hogy a legjobb ár/érték arányú kártyám volt. Ugyan néhol már kompromisszumos, de 1080p-ben még szépen el lehet vele játszani a mai napig.
Amit még külön kiemelnék: az egered és a processzorod nagyon tetszik. :-)
Ígyvan, 1080p is kompromisszumos már az új címek tekintetében de még nem vészes, nem kell olyan sok mindent levenni "a fullról", hogy hozza a stabil 60 framet. Ez természetesen a proci érdeme is, konkrétan unatkozik a kártya mellett 😀 (30-50% usage) Nem titok, ezt a CPU-t már az RDNA 3 / Lovelace mellé szánom, azért is ruháztam be rá nyáron, hogy majd ne egyszerre kelljen mindent.
Talán az ára 450-500 dollár körül marad. Hát majd meglátjuk.
Amúgy super gépezet! :)
Kártya csere előtt lesz egy beruházás még idén 32GB magasabb órajelű RAM-ra, illetve egy nagyobb gépházra. Jövőre meg ha minden összejön akkor lesz új kártya is 😀. Nem vagyok se a piros, se a zöld oldalon, majd amelyik jobb ár/érték aránnyal fog rendelkezni. Ha most kellene kártyát vegyek biztosan a 6700XT-t választanám mert 3060 árban van de jóval több VRAM és átlagosan 20%-al erősebb is annál, de még ezt sem érzem akkora előrelépésnek, hogy ráfizessek majd 200 ezret az 1070-re. Bízom benne mint sokan mások, hogy tényleg lesz nagy készlet majd, legalábbis az nVidia most azt mondta, hogy eddigi legnagyobb nyitókészlet lesz és utána sem lesz hiány, hát, majd elválik. 7700 XT-vel vagy a 4060 Ti-vel már biztosan kilennék békülve teljesítmény ügyileg, majd az árak döntenek. Még az is lehet csoda történik és a XX70-et tudom cserélni egy másik 70-esre, hogy ligán belül maradjak, nem lehet mit tenni, csak várakozni 😀
Én is ár-érték arány alapján vásárlok, de egyenlőre én se tervezem cserélni az RX 570-et.
Egy 6600XT/RTX 3060 már egész tiszteséges teljesítmény produkál, de sajnos még elég drága mulatság.
Én is várom hogy az árak rendeződjenek, és miután ezt megtörténik már lesz értelmes a gépet fejleszteni. :) 2022-2023-ra már lehet rendeződik a piaci helyzet, és talán lesz is normális készlet.
EGY RNDA 3/RTX 4000 már tutira kiszolgálná az embert!
Basszus most látom, hogy kimaradt a leírásból, van benne SSD, mindjárt javítom. 😂
Igazából a kártya már kezd döcögni, szeretném lecserélni de a jelenlegi árak mellett én személy szerint nem vagyok hajlandó 3x-4x árat megfizetni bármelyik új GPU-ért. Várom 2022-t amikor is remélhetőleg normalizálódnak az árak, továbbá jönnek az új generációs szerkezetek, mint pl. az AMD-tól az RDNA3 ami 3x teljesítményt ígér, aminek már ha a fele igaz nagyon fogok örülni. 😊
Figyeld azt meg kell hagyni, hogy Twitchen es YT-n nem nepszeru a Battlefield V streming de nem lett olyan rossz jatek, grafika is szep.. jobb mint egy fifa nem?
Igazából már érződik a korosodás, már FullHD-ban is vannak új címek amelyek döcögnek, vissza kell venni a grafból, helyenként jócskán, de a mai piaci állapotok nem igazán teszik lehetővé az upgradet 😕
BFV a kasszáknál lett zakó, a rossz és nem célszerű marketing és a kiadó bicskanyitogató kijelentései miatt, egyébként én is aktívan játszok vele, de a sok aktív játékos az egyébként maximum 10 teli szerver, az azért nem olyan sok 😂
Shadow of war, witcher 3 ment faxa grafón 😆